Jak zadbać o felgi?




Felgi aluminiowe to taki element samochodu, który można w bardzo łatwy sposób zniszczyć lub sprawić, że wyglądają brzydko. Podsuwamy najlepsze sposoby na to, jak poprawić ich wygląd.

Na samym początku felgi należy wyczyścić. Kurz i brud z ulic, sól drogowa, pył hamulcowy - to zaledwie wycinek z listy substancji, które mają kontakt z felgą i wpływają na to, jak się prezentują. Poza względami estetycznymi takie zabrudzenia mają także wpływ na żywotność felgi. Zanim zaczniemy nakładać specjalne specyfiki mające uchronić obręcze przez brudem, należy dokładnie umyć koła zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Myjki ciśnieniowe ułatwią pozbycie się lżejszych zabrudzeń, jednak te trudniejsze musimy domyć miękką szmatką - felgi czyścimy delikatnie, aby ich nie porysować. Jeśli zauważymy ślady kleju po ciężarkach wyważających koła, możemy się ich pozbyć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętajmy, że niezależnie od etapu czyszczenia - wstępne czyszczenie, dokładne usuwanie zabrudzeń czy też polerowanie - zawsze używamy miękkiej szmatki.



Silne środki czyszczące i pielęgnacyjne nie powinny być stosowane często i długotrwale, gdyż zawarte w nich substancje chemiczne mogą uszkodzić lakier felgi, szczególnie w sytuacji, gdy zignorujemy zalecenia producenta. Takiego rodzaju produkty dobrze sprawdzają się w przypadku korzystania z myjni bezdotykowej, w innych przypadkach odradzamy ich stosowanie. Czyszczenie felg zaczynamy od felg przednich, ponieważ to one są przeważnie brudniejsze. Po dokładnym umyciu dodatkowo polerujemy obręcze za pomocą delikatnej ścierki. Na sam koniec możemy nałożyć na felgi wosk, który nie tylko nada im blask, ale również będzie chronić je przed gromadzeniem się brudu.



Uwaga, w przypadku felg chromowanych nie powinniśmy używać środków chemicznych! Możemy je zastąpić mydłem lub płynem do naczyń, które nie powinny źle wpłynąć na wygląd felgi. Jeśli zauważymy na felgach ślady smoły, usuwamy je specjalnym środkiem czyszczącym, co pomoże nam uniknąć trwałych i nieusuwalnych śladów. Nie zalecamy w tym celu używania płynu do czyszczenia silnika, ponieważ powoduje on, że obręcze tracą blask. Musimy pamiętać, że felgi nagrzewają się szybko i intensywnie. 



Unikajmy mycia kół, gdy są one gorące - w ten sposób nie doprowadzimy do zniszczenia lakieru oraz powstawania plam po środkach czyszczących. Felgi wraz z oponami myjemy jedna po drugiej - nie czyścimy najpierw felg, a potem opon, ponieważ przy takim czyszczeniu możemy doprowadzić do pozostania śladów po środkach czyszczących. Obręcze myjemy inną gąbką/szmatką niż resztę auta, aby uniknąć uszkodzenia lakieru małymi drobinkami brudu pozostałymi po czyszczeniu kół. Pamiętajmy jednocześnie, że w przypadku czyszczenia felg na myjni, dobrze jest sprawdzić zawczasu, czy stosowane tam środki lub szczotki nie zniszczą naszego auta. 



Aby nasze felgi prezentowały się zawsze dobrze, najlepiej jest je pielęgnować regularnie. W ten sposób możemy mieć pewność, że ich blask będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Zadbamy też w ten sposób o ich wytrzymałość. 

Komentarze